مجتمع آموزشی پیام غدیر
دارالقرآن الکریم

دوره آموزش مجازی «روان‌خوانی قرآن کریم»

دارالقرآن مجتمع آموزشی پیام غدیر با همکاری مؤسسه قرآنی حامیم دوره‌ای مجازی را به منظور بازآموزی و ارتقای مهارت روان‌خوانی و فصیح‌خوانی قرآن کریم معلمان محترم مجتمع برگزار می‌نماید.

 

زمان‌بندی:

این دوره از تاریخ بیست و هفتم مهرماه آغاز می‌شود و تا پانزدهم آبان‌ماه ادامه دارد.

 

روش آموزشی:

دوره «روان‌خوانی قرآن» به آموزش قواعد پایه خواندن عبارات قرآنی می‌پردازد و اصولی چون شناسایی حروف و حرکات و تلفظ صحیح آنها را آموزش می‌دهد تا مخاطب را برای ورود به مراحل بعدی قرائت این کتاب آسمانی آماده کند.

سامانه آموزش الکترونیکی حامیم به‌منظور بهره‌گیری بهینه از محتوای این دوره آموزشی در مسیر تعیین سطح کاربران و آموزش گام‌ به گام آنها در مسیر تلاوت بهتر کتاب خداوند، بخش تعیین سطح این دوره را در پنج مرحله تنظیم کرده که این مراحل عبارت است از:

ـ سطح یک: روخوانی؛ برای گذراندن این سطح لازم است قواعد مربوط به حرکات کوتاه و کشیده، سکون، تشدید، تنوین و حروف ناخوانا رعایت شود.

ـ سطح دو: روان‌خوانی؛ برای عبور از این مرحله باید قواعد مربوط به مد (در حد علامت و کشش)، اعراب همزه وصل، التقای ساکنین، اشباع، وقف و حروف مقطعه مورد توجه باشد.

ـ سطح سه: روان‌خوانی پیشرفته؛ برای دریافت تأییدیه این مرحله باید قواعد دو سطح قبل در تلاوت آیاتی دشوارتر به‌خوبی رعایت شود.

ـ سطح چهار: فصیح‌خوانی؛ در این سطح انتظار می‌رود حرکات کوتاه و حروف خاص با لحن عربی قرائت شود.

ـ سطح پنج: فصیح‌خوانی پیشرفته؛ برای دریافت تأییدیه نهایی این مرحله لازم است علاوه بر رعایت لحن عربی حرکات و حروف در آیاتی دشوارتر، به تفاوت این لحن در حروف خاص نیز توجه شود.

در هر یک از این سطوح پس از استماع تلاوت نمونه، باید آیات منتخب را بخوانید و صدایتان را برای سامانه حامیم ارسال کنید تا بر اساس ارزیابی تخصصی این قرائت، بازخورد آموزشی متناسب با نیازتان را همراه با ویدیوهای آموزشی مورد نیاز و اختصاصی خود دریافت کنید و با دریافت تأییدیه هر سطح به سطح بعدی وارد شوید. در صورت عدم تأیید تلاوت ارسالی، دوباره می‌توانید آیات منتخب را بخوانید و صدایتان را ارسال کنید تا مورد بررسی و ارزیابی مجدد قرار گیرد.

در کنار این آموزش سطح‌بندی‌شده، برای یادگیری بیشتر و دقیق‌تر مباحث این دوره تعداد ۱۴ (چهارده) جلسه کمک آموزشی با تدریس استاد احمد ابوالقاسمی (قاری بین‌المللی) در اختیار شما قرار دارد. در پایان هر جلسه یک خودآزمایی در نظر گرفته شده است تا شخصاً میزان یادگیری خود را مورد سنجش قرار دهید. البته توجه داشته باشید که نمره این خودآزمایی‌ها تأثیری در نمره دوره شما نخواهد داشت و فقط میزان موفقیت شما در گذراندن سطوح دوره ملاک نمره نهایی شما خواهد بود.

جلسه‌ها عبارتند از:

 • آشنایی با شکل و تلفظ حروف عربی؛
 • آشنایی با حرکات کوتاه: فتحه؛
 • آشنایی با حرکات کوتاه: کسره و ضمه؛
 • آشنایی با علامت سکون؛
 • آشنایی با حرکات کشیده: فتحه کشیده؛
 • آشنایی با حرکات کشیده: کسره کشیده و ضمه کشیده؛
 • آشنایی با مدّ و تشدید؛
 • آشنایی با تنوین: تنوین فتحه؛
 • آشنایی با تنوین: تنوین کسره و تنوین ضمه؛
 • آشنایی با همزه وصل؛
 • آشنایی با اشباع؛
 • آشنایی با حروف ناخوانا؛
 • آشنایی با وقف و انواع آن؛
 • آشنایی با حروف مقطعه.

 

نمره قبولی:

با گذراندن هر سطح نمره‌ای به شرح زیر به شما تعلق می‌گیرد:

ـ سطح یک: ۶۰ از ۱۰۰

ـ سطح دو: ۷۰ از ۱۰۰

ـ سطح سه: ۸۰ از ۱۰۰ (نمره قبولی)

ـ سطح چهار: ۹۰ از ۱۰۰

ـ سطح پنج: ۱۰۰ از ۱۰۰

با گذراندن سه سطح از پنج سطح فوق‌الذکر، نمره قبولی (۸۰ از ۱۰۰ ؛ هشتاد از صد) را کسب می‌کنید. در صورت تمایل می‌توانید برای کسب نمره بالاتر، سطوح بعدی را نیز بگذرانید.

با اتمام بازه زمانی شرکت در دوره، اسامی و نمرات شرکت‌کنندگان محترم به دفتر دارالقرآن مجتمع آموزشی پیام غدیر اعلام می‌گردد تا رأساً نسبت به صدور گواهی‌نامه دوره اقدام نماید.

 

شرکت در دوره:

برای مشاهده راهنمای تصویری شرکت در این دوره آموزشی اینجا را کلیک کنید:

اپلیکیشن دوره آموزشی «روان‌خوانی قرآن» را با کلیک بر روی تصویر زیر دریافت و نصب کنید.

توجه: نسخه اندروید شما باید حداقل ۵ (نسخه پنج) باشد. ضمناً در ابتدای نصب اپلیکیشن اجازه دسترسی‌هایی (توسط گوگل‌پلی) از شما خواسته می‌شود که برای استفاده از اپ لازم است، این دسترسی‌ها داده شود.

اگر فایل اپ را بر روی کامپیوتر یا لپ‌تاپ دانلود کرده‌اید، ابتدا با استفاده از کابل رابط (همان کابل شارژ) فایل اپ را به تلفن همراه خود منتقل و سپس آن را نصب کنید.

 

برای شرکت در دوره روان‌خوانی قرآن از طریق وب‌سایت اینجا را کلیک کنید. البته توصیه اکید می‌شود وب‌سایت دوره را از طریق کامپیوتر و یا لپ‌تاپ وارد شوید و حتماً از تنظیمات میکروفون و اسپیکر آن اطمینان حاصل کنید:

 

در صورت داشتن سؤال و ابهام به پشتیبان سامانه حامیم در تلگرام  یا واتساپ  پیام دهید یا با شماره تلفن ۳۳۷۷۵۸۹۰ تماس بگیرید.