دریافت برنامه درست‌خوانی نماز
آموزش گام به گام الفاظ نماز
حمد و سوره خود را بخوانید و آموزش‌های متناسب با نیازتان دریافت کنید.
 
 

اپلیکیشن دوره درست‌خوانی نماز را از اینجا دریافت کنید (نسخه اندروید ۵ و بالاتر):

 

              

 

روش آموزشی:

نخستین گام برای بهره‌گیری از پیام محبت‌آمیز و زیبای الهی، آشنایی با متن این کتاب و درست خواندن الفاظ و عبارت‌های آن است. به‌جا آوردن واجباتی چون نماز و استفاده از فرصت‌های عبادی نیز جز با صحیح خواندن سوره‌هایی از قرآن ممکن نیست. در این میان، تلفظ درست سوره‌ حمد و سوره‌های کوچکی چون اخلاص، کمترین وظیفه‌ای است که هیچ مسلمانی نمی‌تواند نسبت به آن بی‌تفاوت باشد. این در حالی است که متأسفانه بسیاری از متدینان در قرائت بخش‌هایی از نماز دچار خطاهایی می‌شوند که بر اساس فتوای فقها نماز و حتی حج آنان را با خلل و بطلان مواجه می‌کند.

بر این اساس بر تک‌تک ما واجب است از درست خواندن حمد و سوره و الفاظ واجب نماز اطمینان حاصل کنیم و برای بهبود قرائت آن بکوشیم.

سامانه آموزش الکترونیکی حامیم به‌منظور بهره‌گیری بهینه از محتوای این دوره آموزشی در مسیر تعیین سطح کاربران و آموزش گام‌ به گام آنها در مسیر قرائت بهتر و زیباتر نماز، بخش تعیین سطح این دوره را در پنج مرحله تنظیم کرده که این مراحل عبارت است از:

ـ سطح یک: صحیح‌خوانی حمد و سوره با توجه به نظر فقها در مورد حدود صحت شرعی تلفظ الفاظ نماز، برای گذراندن این سطح لازم است حروف خاصی (۹ حرف) که تلفظشان در فارسی با عربی متفاوت است، با لحن عربی قرائت شود. همچنین از بیان اشتباه کلمات که باعث تغییر معنا یا بی‌معنا شدن آن‌ها می‌گردد، اجتناب گردد.

ـ سطح دو: صحیح‌خوانی الفاظ واجب نماز برای عبور از این مرحله کافی است همان نکات آموزش سطح اول رعایت شود منتها این‌بار باید آن موارد در قرائت الفاظ واجب نماز رعایت گردد.

ـ سطح سه: صحیح‌خوانی الفاظ مستحب نماز برای دریافت تأییدیه این مرحله باز همان نکات سطح اول مدنظر است که باید در قرائت الفاظ مستحب نماز مد نظر قرار گیرند.

ـ سطح چهار: فصیح‌خوانی نماز در این سطح از فراگیران انتظار می‌رود حرکات کوتاه و حروف خاص (۲ حرف) را با لحن عربی قرائت کنند. همچنین به قواعد مربوط به اعراب همزه وصل، التقای ساکنین، اشباع، وقف، تغلیظ و ترقیق لام لفظ جلاله و تفخیم راء دقت لازم را مبذول دارند.

ـ سطح پنج: زیباخوانی نماز (نکات تجویدی) برای دریافت تأییدیه نهایی این مرحله لازم است علاوه بر رعایت لحن عربی حرکات و حروف، به قواعد مربوط به احکام حروف از قبیل احکام نون ساکن و تنوین، احکام میم ساکن، احکام مد (در حد علامت و کشش) توجه شود.

در کنار این آموزش سطح‌بندی‌شده، برای یادگیری بیشتر و دقیق‌تر مباحث این دوره تعداد ۶ (شش) جلسه کمک آموزشی با تدریس استاد مستفید در اختیار شما قرار دارد. در پایان هر جلسه یک خودآزمایی در نظر گرفته شده است تا شخصاً میزان یادگیری خود را مورد سنجش قرار دهید. البته توجه داشته باشید که نمره این خودآزمایی‌ها تأثیری در نمره دوره شما نخواهد داشت و فقط میزان موفقیت شما در گذراندن سطوح دوره، ملاک نمره نهایی شما خواهد بود. سرفصل این جلسه‌ها عبارتند از:

  • حمد و سوره؛
  • نماز درست (الفاظ واجب)؛
  • نماز پسندیده (الفاظ مستحب)؛
  • نماز زیبا (فصیح‌خوانی الفاظ)؛
  • نماز زیباتر (نکات تجویدی الفاظ)؛
  • سایر خطاهای احتمالی در الفاظ نماز.

 

نمره قبولی:

با گذراندن هر سطح نمره‌ای به شرح زیر به شما تعلق می‌گیرد:

ـ سطح یک: نمره ۶۰ از ۱۰۰ (نمره قبولی)

ـ سطح دو: نمره ۷۰ از ۱۰۰

ـ سطح سه: نمره ۸۰ از ۱۰۰

ـ سطح چهار: نمره ۹۰ از ۱۰۰

ـ سطح پنج: نمره ۱۰۰ از ۱۰۰

با گذراندن سطح یک نمره قبولی (۶۰ از ۱۰۰ ؛ شصت از صد) را کسب می‌کنید. در صورت تمایل می‌توانید برای کسب نمره بالاتر، سطوح بعدی را نیز بگذرانید.

 

گواهی‌نامه:

در صورت کسب حداقل نمره قبولی (۶۰ از ۱۰۰) در دوره امکان درخواست گواهی‌نامه سامانه حامیم از بخش «کارنامه و گواهی» (در وب و اپلیکیشن) برای شما فرآهم است. البته همان‌طور که در بالا گفته شد می‌توانید با گذراندن سطوح بالاتر، نمره خود را افزایش داده و سپس اقدام به درخواست گواهی نمایید.

 

زمان‌بندی:

این دوره زمان‌بندی خاصی ندارد و شروع و پایان آن بستگی به شما دارد.

 

مخاطبان:

این دوره آموزشی جنبه عمومی دارد و علاوه بر آموزش گام به گام افراد مبتدی، تحصیل‌کردگان مسلط بر قرآن و نماز نیز از آن بهره خواهند برد.