دریافت برنامه صوت و لحن قرآن
آموزش گام به گام مقامات و الحان قرآنی
تلاوت خود را ضبط و ارسال کنید تا آموزش‌های متناسب با نیازتان را بگذرانید.
 
 

اپلیکیشن دوره صوت و لحن قرآن را از اینجا دریافت کنید (نسخه اندروید ۵ و بالاتر):

 

              

 

روش آموزشی:

صوت و لحن علمی است که با کمک آن می‌توانیم قرآن را با نغمات و الحان زیبا بخوانیم. در این دانش مجموعه اصول و قواعد موسیقیایی در خدمت تلاوت قرآن و القای هر چه بهتر معانی آن قرار می‌گیرد.

در این درس که با همکاری تولیدکنندگان لوح فشرده «ریاض النغم» تولید شده است، استادان محترم تلاش کرده‌اند تجربیات طولانی خود را در زمینه تدریس  مقامات و الحان قرآنی با روشی جذاب و کاربردی در اختیار شما قرار دهند.

سامانه آموزش الکترونیکی حامیم به‌منظور بهره‌گیری بهینه از محتوای این دوره آموزشی در مسیر تعیین سطح کاربران و آموزش گام‌ به گام آنها در مسیر تلاوت زیبایی کتاب خداوند، بخش تعیین سطح این دوره را در سه مرحله تنظیم کرده که این مراحل عبارت است از:

ـ سطح یک: آموزش مقامات فرعی

برای گذراندن این سطح باید آیات منتخب در پنج مقام فرعی از فروعات مقام بیات (دوکاه، نوا، حسینی، عجمی، محیّر) تلاوت شود. گفتی است تعداد مقاماتت فرعی ۳۱ مقام است.

ـ سطح دو: آموزش مقامات مرکب

برای عبور از این مرحله باید آیات منتخب در سه مقام از مقامات مرکب (نوروز، زنکران، اوشار) تلاوت شود. گفتنی است تعداد مقامات مرکب ۲۴ مقام است.

ـ سطح سه: آموزش مقامات اصلی

برای دریافت تأییدیه این مرحله باید آیات منتخب در سه مقام از مقامات اصلی (نوا اثر، صبا زمزم، اثر کُرد) تلاوت شود. گفتنی است تعداد مقامات اصلی ۱۱ مقام است.

در کنار این آموزش سطح‌بندی‌شده، برای یادگیری بیشتر و دقیق‌تر مباحث این دوره تعداد ۱۰ (ده) جلسه کمک آموزشی با تدریس استاد اسکندری در اختیار شما قرار دارد که در واقع فیلم‌های ضبط شده دوره آنلاین آموزش مقامات فرعی به همراه مبحث صداسازی است. در پایان هر جلسه یک خودآزمایی در نظر گرفته شده است تا شخصاً میزان یادگیری خود را مورد سنجش قرار دهید. البته توجه داشته باشید که نمره این خودآزمایی‌ها تأثیری در نمره دوره شما نخواهد داشت و فقط میزان موفقیت شما در گذراندن سطوح دوره ملاک نمره نهایی شما خواهد بود. سرفصل این جلسه‌ها عبارتند از:

  • فروعات مقام بیات؛
  • فروعات مقام راست؛
  • فروعات مقام حجاز؛
  • فروعات مقام صبا؛
  • فروعات مقام نهاوند؛
  • فروعات مقام سیکاه؛
  • فروعات مقام عجم؛
  • فروعات مقام کرد؛
  • مبحث صداسازی (۱)؛
  • مبحث صداسازی (۲).

 

نمره قبولی:

با گذراندن هر سطح نمره‌ای به شرح زیر به شما تعلق می‌گیرد:

ـ سطح یک: نمره ۶۵ از ۱۰۰ (نمره قبولی)

ـ سطح دو: نمره ۸۵ از ۱۰۰

ـ سطح سه: نمره ۱۰۰ از ۱۰۰

با گذراندن سطح یک نمره قبولی (۶۵ از ۱۰۰ ؛ شصت و پنج از صد) را کسب می‌کنید. در صورت تمایل می‌توانید برای کسب نمره بالاتر، سطوح بعدی را نیز بگذرانید.

 

گواهی‌نامه:

در صورت کسب حداقل نمره قبولی (۶۵ از ۱۰۰) در دوره امکان درخواست گواهی‌نامه سامانه حامیم از بخش «کارنامه و گواهی» (در وب و اپلیکیشن) برای شما فرآهم است. البته همان‌طور که در بالا گفته شد می‌توانید با گذراندن سطوح بالاتر، نمره خود را افزایش داده و سپس اقدام به درخواست گواهی نمایید.

 

زمان‌بندی:

این دوره زمان‌بندی خاصی ندارد و شروع و پایان آن بستگی به شما دارد.

 

مخاطبان:

این دوره آموزشی جنبه تخصصی دارد و برای قاریانی که علاقمند به تلاوت دلنشین‌تر قرآن باشند، مفید است.
پیش‌نیاز این دوره، تسلط بر قواعد تجویدی تلاوت قرآن کریم است. در صورتی که هنوز بر این قواعد تسلط ندارید، پیش از گذراندن این دوره در دوره‌ آموزشی «تجوید قرآن» شرکت کنید.