دریافت برنامه تجوید قرآن
آموزش گام به گام دانش تجوید و تلاوت زیبای قرآن
صدای قرائت خود را ارسال کنید تا آموزش‌هایی متناسب با نیازتان را بگذرانید.
 
 

اپلیکیشن دوره تجوید قرآن را از اینجا دریافت کنید (نسخه اندروید ۵ و بالاتر):

 

              

 

روش آموزشی:

تجوید علمی است که با کمک آن می‌توانیم قرآن را زیبا بخوانیم. در این دانش مجموعه اصول و قواعد تلاوت زیبا و در عین حال صحیح الفاظ کتاب خدا مطابق با لهجه عربی فصیح گردآوری و ارائه شده است. نکاتی چون مخارج، صفات و احکام حروف و بعضی قواعد وقف و ابتدا و رموز سجاوندی از جمله این قواعد است.

در این درس که با همکاری مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه قرآن و حدیث تولید شده است، استاد محترم تلاش کرده‌اند تجربیات طولانی خود را در زمینه تدریس تجوید قرآن با روشی جذاب و کاربردی در اختیار شما قرار دهند.

سامانه آموزش الکترونیکی حامیم به‌منظور بهره‌گیری بهینه از محتوای این دوره آموزشی در مسیر تعیین سطح کاربران و آموزش گام‌ به گام آنها در مسیر تلاوت زیبای کتاب خداوند، بخش تعیین سطح این دوره را در پنج مرحله تنظیم کرده که این مراحل عبارت است از:

ـ سطح یک: تلفظ حروف (همراه با لحاظ پیش‌نیاز روان‌خوانی و فصیح‌خوانی) برای عبور از این مرحله باید ۱۰ حرفی که تلفظشان در فارسی با عربی متفاوت است، با لحن عربی قرائت شود. همچنین باید قواعد مربوط به حرکات کوتاه و کشیده، سکون، تشدید، تنوین، حروف ناخوانا، مد (در حد علامت و کشش)، اعراب همزه وصل، التقای ساکنین، اشباع، وقف، حروف مقطعه و قرائت حرکات کوتاه با لحن عربی رعایت شود. این موارد همان سرفصل‌های دوره آموزشی «روخوانی و روان‌خوانی قرآن» حامیم است. در صورتی که هنوز آشنایی لازم را با این موضوعات به‌دست نیاورده‌اید، بهتر است ابتدا در آن دوره شرکت کنید و پس از کسب آمادگی لازم، از دوره فعلی استفاده نمایید.

ـ سطح دو: صفات حروف برای دریافت تأییدیه این مرحله باید برخی از صفات مهم و پرکاربرد حروف که در تلاوت بهتر و رساتر آنها مؤثر است، مد نظر باشد.

ـ سطح سه: احکام حروف (۱) در این سطح از فراگیران انتظار می‌رود به حالت‌هایی که در هنگام کنار هم قرار گرفتن حروف پیش می‌آید، دقت داشته باشند و قواعد هر یک را به‌درستی رعایت کنند.

ـ سطح چهار: احکام حروف (۲) در این سطح از فراگیران انتظار می‌رود به حالت‌هایی که در هنگام کنار هم قرار گرفتن حروف پیش می‌آید، دقت داشته باشند و قواعد هر یک را به‌درستی رعایت کنند.

سطح پنج: همزه وصل، روش وقف، قرائات خاص برای دریافت تأییدیه نهایی این مرحله لازم است بر حالات خاص همزه وصل تسلط داشته باشند، روش‌های وقف بر انتهای کلمات و حالات خاص آن را بدانند و استثناهایی که در تلفظ برخی کلمات در قرائت قرآن به روایت حفص از عاصم وجود دارد را رعایت کنند.

در کنار این آموزش سطح‌بندی‌شده، برای یادگیری بیشتر و دقیق‌تر مباحث این دوره تعداد ۱۱ (یازده) جلسه کمک آموزشی با تدریس استاد موسوی بلده در اختیار شما قرار دارد. در پایان هر جلسه یک خودآزمایی در نظر گرفته شده است تا شخصاً میزان یادگیری خود را مورد سنجش قرار دهید. البته توجه داشته باشید که نمره این خودآزمایی‌ها تأثیری در نمره دوره شما نخواهد داشت و فقط میزان موفقیت شما در گذراندن سطوح دوره ملاک نمره نهایی شما خواهد بود. سرفصل این جلسه‌ها عبارتند از: 

 • خلاصه‌ای از تاریخ قرآن؛
 • قرائت و مراتب آن؛
 • همزه وصل ـ همزه قطع؛
 • وقف و ابتدا؛
 • تلفظ صحیح حرکات و حروف؛
 • صفات اصلی حروف؛
 • صفات فرعی حروف؛
 • احکام تفخیم و ترقیق؛
 • احکام ادغام، مدّ و قصر؛
 • احکام میم و نون ساکنه و تنوین؛
 • چند نکته پایانی.

 

نمره قبولی:

با گذراندن هر سطح نمره‌ای به شرح زیر به شما تعلق می‌گیرد:

ـ سطح یک: نمره ۶۰ از ۱۰۰ (نمره قبولی)

ـ سطح دو: نمره ۷۰ از ۱۰۰

ـ سطح سه: نمره ۸۰ از ۱۰۰

ـ سطح چهار: نمره ۹۰ از ۱۰۰

ـ سطح پنج: نمره ۱۰۰ از ۱۰۰

با گذراندن سطح یک نمره قبولی (۶۰ از ۱۰۰ ؛ شصت از صد) را کسب می‌کنید. در صورت تمایل می‌توانید برای کسب نمره بالاتر، سطوح بعدی را نیز بگذرانید.

 

گواهی‌نامه:

در صورت کسب حداقل نمره قبولی (۶۰ از ۱۰۰) در دوره امکان درخواست گواهی‌نامه سامانه حامیم از بخش «کارنامه و گواهی» (در وب و اپلیکیشن) برای شما فرآهم است. البته همان‌طور که در بالا گفته شد می‌توانید با گذراندن سطوح بالاتر، نمره خود را افزایش داده و سپس اقدام به درخواست گواهی نمایید.

 

زمان‌بندی:

این دوره زمان‌بندی خاصی ندارد و شروع و پایان آن بستگی به شما دارد.

 

مخاطبان:

این دوره آموزشی جنبه عمومی دارد و برای همه کسانی که علاقمند به قرائت زیبای قرآن باشند، مفید است. پیش‌نیاز این دوره، تسلط بر روخوانی و روان‌خوانی قرآن کریم است. در صورتی که هنوز بر روان‌خوانی قرآن تسلط ندارید، پیش از گذراندن این دوره در دوره‌ آموزشی «روان‌خوانی قرآن» شرکت کنید.