راهنمای رشته «روخوانی قرآن کریم» در آزمون سراسری
معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

آزمون‌های سراسری قرآن و عترت چندین سال است که توسط ستاد اجرایی آزمون‌های سراسری قرآن و عترت و به مدیریت معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در رشته‌های متنوع همراه با اعطای جوایزی ارزشمند و ارائه گواهی‌نامه آموزشی برگزار می‌گردد.

بحمد الله در سال ۹۸ رشته «روخوانی قرآن کریم» سامانه آموزش الکترونیکی حامیم نیز به رشته‌های این آزمون سراسری اضافه شده است. توضیحات بیشتر در مورد این رشته در ادامه آمده است.

 

زمان‌بندی:

این دوره از تاریخ ۲۵ آبان ۹۸ آغاز می‌شود و تا ۲۶ دی ۹۸ ادامه دارد. برای ثبت‌نام در دوره تا ۱۵ دی ۹۸ فرصت دارید تا به سامانه آزمون‌های سراسری قرآن و عترت به آدرس quranedu.ir مراجعه و در رشته روخوانی قرآن کریم شرکت کنید:

تذکر مهم: این رشته بر خلاف سایر رشته‌ها، آزمون پایانی در روزهای مشخص شده ندارد و شما از همان زمان ثبت‌نام تا ۲۶ دی می‌توانید در آزمون شرکت کرده و تلاوت‌های خود را برای بررسی ارسال کنید.

اگر در سامانه آزمون‌های سراسری و رشته «روخوانی قرآن کریم» ثبت‌نام کرده‌اید، برای شرکت در آزمون این دوره از اینجا وارد شوید:

 

روش آموزشی:

دوره «روخوانی قرآن کریم» به آموزش قواعد پایه خواندن عبارات قرآنی می‌پردازد و اصولی چون شناسایی حروف و حرکات و تلفظ صحیح آنها را آموزش می‌دهد تا مخاطب را برای ورود به مراحل بعدی قرائت این کتاب آسمانی آماده کند.

سامانه آموزش الکترونیکی حامیم به‌منظور بهره‌گیری بهینه از محتوای این دوره آموزشی در مسیر تعیین سطح کاربران و آموزش گام‌ به گام آنها در مسیر تلاوت بهتر کتاب خداوند، بخش تعیین سطح این دوره را در پنج مرحله تنظیم کرده که این مراحل عبارت است از:

ـ سطح یک: روخوانی؛ برای گذراندن این سطح لازم است قواعد مربوط به حرکات کوتاه و کشیده، سکون، تشدید، تنوین و حروف ناخوانا رعایت شود.

ـ سطح دو: روان‌خوانی؛ برای عبور از این مرحله باید قواعد مربوط به مد (در حد علامت و کشش)، اعراب همزه وصل، التقای ساکنین، اشباع، وقف و حروف مقطعه مورد توجه باشد.

ـ سطح سه: روان‌خوانی پیشرفته؛ برای دریافت تأییدیه این مرحله باید قواعد دو سطح قبل در تلاوت آیاتی دشوارتر به‌خوبی رعایت شود.

ـ سطح چهار: فصیح‌خوانی؛ در این سطح انتظار می‌رود حرکات کوتاه و حروف خاص را با لحن عربی قرائت شود.

ـ سطح پنج: فصیح‌خوانی پیشرفته؛ برای دریافت تأییدیه نهایی این مرحله لازم است علاوه بر رعایت لحن عربی حرکات و حروف در آیاتی دشوارتر، به تفاوت این لحن در حروف خاص نیز توجه شود.

در هر یک از این سطوح باید چند آیه منتخب را بخوانید و صدایتان را برای سامانه حامیم ارسال کنید تا بر اساس ارزیابی تخصصی این قرائت، بازخورد آموزشی متناسب با نیازتان دریافت کنید و با دریافت تأییدیه هر سطح به سطح بعدی وارد شوید. در صورت عدم تأیید تلاوت ارسالی، دوباره می‌توانید آیات منتخب را بخوانید و صدایتان را ارسال کنید تا مورد بررسی و ارزیابی مجدد قرار گیرد.

توجه: بررسی و ارزیابی صدای بانوان تنها توسط کارشناسان خانم سامانه حامیم انجام می‌شود.

 

در کنار این آموزش سطح‌بندی‌شده، برای یادگیری بیشتر و دقیق‌تر مباحث این دوره تعداد ۱۴ (چهارده) جلسه کمک آموزشی با تدریس استاد احمد ابوالقاسمی (قاری بین‌المللی) در اختیار شما قرار دارد. در پایان هر جلسه یک خودآزمایی در نظر گرفته شده است تا شخصاً میزان یادگیری خود را مورد سنجش قرار دهید. البته توجه داشته باشید که نمره این خودآزمایی‌ها تأثیری در نمره آزمون شما نخواهد داشت و فقط میزان موفقیت شما در گذراندن سطوح دوره ملاک نمره نهایی شما خواهد بود.

جلسه‌ها عبارتند از:

 • آشنایی با شکل و تلفظ حروف عربی؛
 • آشنایی با حرکات کوتاه: فتحه؛
 • آشنایی با حرکات کوتاه: کسره و ضمه؛
 • آشنایی با علامت سکون؛
 • آشنایی با حرکات کشیده: فتحه کشیده؛
 • آشنایی با حرکات کشیده: کسره کشیده و ضمه کشیده؛
 • آشنایی با مدّ و تشدید؛
 • آشنایی با تنوین: تنوین فتحه؛
 • آشنایی با تنوین: تنوین کسره و تنوین ضمه؛
 • آشنایی با همزه وصل؛
 • آشنایی با اشباع؛
 • آشنایی با حروف ناخوانا؛
 • آشنایی با وقف و انواع آن؛
 • آشنایی با حروف مقطعه.

 

نمره قبولی:

با گذراندن هر سطح نمره‌ای به شرح زیر به شما تعلق می‌گیرد:

ـ سطح یک: ۶۰ از ۱۰۰

ـ سطح دو: ۷۰ از ۱۰۰

ـ سطح سه: ۸۰ از ۱۰۰ (نمره قبولی در آزمون)

ـ سطح چهار: ۹۰ از ۱۰۰

ـ سطح پنج: ۱۰۰ از ۱۰۰

با گذراندن سطح‌های یک، دو و سه نمره قبولی در این آزمون (۸۰ از ۱۰۰ ؛ هشتاد از صد) را کسب می‌کنید. در صورت تمایل می‌توانید برای کسب نمره بالاتر و بهره‌مندی از لوح تقدیر و جوایز قرعه‌کشی معاونت قرآن و عترت، سطوح بالاتر را نیز بگذرانید.

مجدداً تأکید می‌شود با توجه به روش آموزشی ویژه رشته روخوانی قرآن کریم و ارزیابی مهارت تلاوت کاربر به صورت عملی که مستلزم وقت‌گذاری و صرف زمان بیشتری است، این رشته برخلاف سایر رشته‌ها آزمون پایانی در روزهای مشخص‌شده ندارد و متقاضی از همان آغاز ثبت‌نام در روز شنبه ۲۵ آبان تا روز پنج‌شنبه ۲۶ دی (دو ماه) می‌تواند اقدام به مشاهده محتوای آموزشی و شرکت در آزمون عملی این رشته کند.

از آنجا که تک تک تلاوت ارسالی کاربران توسط کارشناسان قرآنی سامانه حامیم مورد تحلیل و ارزیابی قرار می‌گیرد تا بازخورد مناسب آموزشی هر فرد به وی داده شود، توصیه اکید می‌شود که ارسال تلاوت‌ها به روزهای آخر موکول نگردد.

 

گواهی‌نامه:

در صورت قبولی در آزمون، از تاریخ ۱۵ فروردین ۹۹ می‌توانید با مراجعه به سامانه quranedu.ir گواهی‌نامه معاونت قرآن و عترت را دریافت نمایید.

 

مخاطبان:

این دوره آموزشی جنبه عمومی دارد و برای همه کسانی که علاقمند به قرائت صحیح و زیبای قرآن باشند، مفید است.