راهنمای دوره آموزشی «روخوانی و روان‌خوانی قرآن کریم»
ویژه کارکنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

تذکر مهم: دوره آموزشی «روخوانی و روان‌خوانی قرآن کریم» ویژه کارکنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آزمون پایانی در روز مشخصی ندارد و شما از همان زمان ثبت‌نام تا سی‌ام بهمن می‌توانید در این دوره آموزشی شرکت کرده و از محتواهای آموزشی آن استفاه نمایید و طبق سطح‌بندی در نظر گرفته شده تلاوت‌های خود را برای بررسی توسط کارشناسان سامانه حامیم ضبط و ارسال کنید. دقت نمایید ملاک قبولی گذراندن دو سطح از پنج سطح است که در این صورت نمره ۷۰ از ۱۰۰ (هفتاد از صد) برای شما منظور می‌گردد. توضیحات بیشتر در ادامه آمده است.


روش آموزشی:

دوره «روخوانی و روان‌خوانی قرآن کریم» به آموزش قواعد پایه خواندن عبارات قرآنی می‌پردازد و اصولی چون شناسایی حروف و حرکات و تلفظ صحیح آنها را آموزش می‌دهد تا مخاطب را برای ورود به مراحل بعدی قرائت این کتاب آسمانی آماده کند.

سامانه آموزش الکترونیکی حامیم به‌منظور بهره‌گیری بهینه از محتوای این دوره آموزشی در مسیر تعیین سطح کاربران و آموزش گام‌ به گام آنها در مسیر تلاوت بهتر کتاب خداوند، بخش تعیین سطح این دوره را در پنج مرحله تنظیم کرده که این مراحل عبارت است از:

ـ سطح یک: روخوانی؛ برای گذراندن این سطح لازم است قواعد مربوط به حرکات کوتاه و کشیده، سکون، تشدید، تنوین و حروف ناخوانا رعایت شود.

ـ سطح دو: روان‌خوانی؛ برای عبور از این مرحله باید قواعد مربوط به مد (در حد علامت و کشش)، اعراب همزه وصل، التقای ساکنین، اشباع، وقف و حروف مقطعه مورد توجه باشد.

ـ سطح سه: روان‌خوانی پیشرفته؛ برای دریافت تأییدیه این مرحله باید قواعد دو سطح قبل در تلاوت آیاتی دشوارتر به‌خوبی رعایت شود.

ـ سطح چهار: فصیح‌خوانی؛ در این سطح انتظار می‌رود حرکات کوتاه و حروف خاص را با لحن عربی قرائت شود.

ـ سطح پنج: فصیح‌خوانی پیشرفته؛ برای دریافت تأییدیه نهایی این مرحله لازم است علاوه بر رعایت لحن عربی حرکات و حروف در آیاتی دشوارتر، به تفاوت این لحن در حروف خاص نیز توجه شود.

در هر یک از این سطوح باید چند آیه منتخب را بخوانید و صدایتان را برای سامانه حامیم ارسال کنید تا بر اساس ارزیابی تخصصی این قرائت، بازخورد آموزشی متناسب با نیازتان دریافت کنید و با دریافت تأییدیه هر سطح به سطح بعدی وارد شوید. در صورت عدم تأیید تلاوت ارسالی، دوباره می‌توانید آیات منتخب را بخوانید و صدایتان را ارسال کنید تا مورد بررسی و ارزیابی مجدد قرار گیرد.

توجه: بررسی و ارزیابی صدای بانوان تنها توسط کارشناسان خانم سامانه حامیم انجام می‌شود.

 

در کنار این آموزش سطح‌بندی‌شده، برای یادگیری بیشتر و دقیق‌تر مباحث این دوره تعداد ۱۴ (چهارده) جلسه کمک آموزشی با تدریس استاد احمد ابوالقاسمی (قاری بین‌المللی) در اختیار شما قرار دارد. در پایان هر جلسه یک خودآزمایی در نظر گرفته شده است تا شخصاً میزان یادگیری خود از محتوای این جلسات آموزشی که مشاهده نمودید را مورد سنجش قرار دهید. البته توجه داشته باشید که نمره این خودآزمایی‌ها تأثیری در نمره آزمون شما نخواهد داشت و فقط میزان موفقیت شما در گذراندن سطوح دوره ملاک نمره نهایی شما خواهد بود.

جلسه‌ها عبارتند از:

 • آشنایی با شکل و تلفظ حروف عربی؛
 • آشنایی با حرکات کوتاه: فتحه؛
 • آشنایی با حرکات کوتاه: کسره و ضمه؛
 • آشنایی با علامت سکون؛
 • آشنایی با حرکات کشیده: فتحه کشیده؛
 • آشنایی با حرکات کشیده: کسره کشیده و ضمه کشیده؛
 • آشنایی با مدّ و تشدید؛
 • آشنایی با تنوین: تنوین فتحه؛
 • آشنایی با تنوین: تنوین کسره و تنوین ضمه؛
 • آشنایی با همزه وصل؛
 • آشنایی با اشباع؛
 • آشنایی با حروف ناخوانا؛
 • آشنایی با وقف و انواع آن؛
 • آشنایی با حروف مقطعه.

 

نمره قبولی:

با گذراندن هر سطح نمره‌ای به شرح زیر به شما تعلق می‌گیرد:

ـ سطح یک: ۶۰ از ۱۰۰

ـ سطح دو: ۷۰ از ۱۰۰ (نمره قبولی در آزمون)

ـ سطح سه: ۸۰ از ۱۰۰ 

ـ سطح چهار: ۹۰ از ۱۰۰

ـ سطح پنج: ۱۰۰ از ۱۰۰

با گذراندن سطح‌های یک و دو، نمره قبولی در این آزمون (۷۰ از ۱۰۰ ؛ هفتاد از صد) را کسب می‌کنید. در صورت تمایل می‌توانید برای کسب نمره بالاتر سطوح بعدی را نیز بگذرانید. دوباره یادآوری می‌شود که مشاهده محتواهای ۱۴ جلسه کمک آموزشی و نمره خودآزمایی‌های اختیاری آنها تأثیری در نمره آزمون شما نخواهد داشت.

مجدداً تأکید می‌شود با توجه به روش آموزشی ویژه دوره روخوانی و روان‌خوانی قرآن کریم و ارزیابی مهارت تلاوت کاربر به صورت عملی که مستلزم وقت‌گذاری و صرف زمان بیشتری است، این دوره آزمون پایانی در روز مشخصی ندارد و شما از زمان ثبت‌نام تا سی‌ام بهمن می‌توانید اقدام به مشاهده محتوای آموزشی و شرکت در آزمون عملی این رشته کنید.

از آنجا که تک تک تلاوت ارسالی کاربران توسط کارشناسان قرآنی سامانه حامیم مورد تحلیل و ارزیابی قرار می‌گیرد تا بازخورد مناسب آموزشی هر فرد به وی داده شود، توصیه اکید می‌شود که ارسال تلاوت‌ها به روزهای آخر موکول نگردد.

 

برای مشاهده راهنمای تصویری شرکت در این دوره آموزشی اینجا را کلیک کنید:

 

 

اپلیکیشن دوره آموزشی «روخوانی و روان‌خوانی قرآن کریم» ویژه کارکنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را با کلیک بر روی تصویر زیر دریافت و نصب کنید.

توجه: نسخه اندروید شما باید حداقل ۵ (نسخه پنج) باشد. ضمناً در ابتدای نصب اپلیکیشن اجازه دسترسی‌هایی (توسط گوگل‌پلی) از شما خواسته می‌شود که برای استفاده از اپ لازم است، این دسترسی‌ها داده شود.

اگر فایل اپ را بر روی کامپیوتر یا لپ‌تاپ دانلود کرده‌اید، ابتدا با استفاده از کابل رابط (همان کابل شارژ) فایل اپ را به تلفن همراه خود منتقل و سپس آن را نصب کنید.